TVS07RK-15-19JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-15-19JB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Stainless Steel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
19
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Passivated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
B
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Feature :
Firewall Usage
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
TVS07RK-15-19JB
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
TVS07RK-15-19JB Overview
TVS07RK-15-19JB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-19JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-19JB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER