TVS07RK-15-19HC
Mfr.Part #
TVS07RK-15-19HC
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Pins :
20
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Unknown
Gender :
FEMALE
Orientation :
C
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
19
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
TVS07RK-15-19HC
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Passivated Bulk C Threaded
TVS07RK-15-19HC Overview
TVS07RK-15-19HC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-19HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-19HC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER