TVS07RK-15-19BB
Mfr.Part #
TVS07RK-15-19BB
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Orientation :
B
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Size :
ROHS3 Compliant
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Silver
Published :
Datasheets
TVS07RK-15-19BB
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-19BB Overview
TVS07RK-15-19BB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-19BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-19BB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT