TVS07RK-15-19BA
Mfr.Part #
TVS07RK-15-19BA
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Stock
6
In Stock :
6
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Female Sockets
Passivated
Housing Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
15-19
Orientation :
A
Published :
2013
Contact Shape :
Circular
Gender :
FEMALE
Contact Type :
Datasheets
TVS07RK-15-19BA
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-19BA Overview
TVS07RK-15-19BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-19BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-19BA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT