TVS07RK-15-19B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-15-19B
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Passivated
Feature :
Firewall Usage
Orientation :
N (Normal)
Published :
2013
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
15-19
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
19
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Size :
20
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Stainless Steel
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Datasheets
TVS07RK-15-19B
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-19B Overview
TVS07RK-15-19B Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-19B Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-19B Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT