TVS07RK-15-19AC
Mfr.Part #
TVS07RK-15-19AC
Description
CONN RCPT HSG MALE 19POS PNL MT
Number of Positions :
19
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
FEMALE
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Male Pins
Datasheets
TVS07RK-15-19AC
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-19AC Overview
TVS07RK-15-19AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-19AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-19AC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT