TVS07RK-15-19AB
Mfr.Part #
TVS07RK-15-19AB
Description
CONN RCPT HSG MALE 19POS PNL MT
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
B
Number of Positions :
19
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Contacts Not Included
Gender :
FEMALE
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RK-15-19AB
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-19AB Overview
TVS07RK-15-19AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-19AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-19AB Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT