TVS07RK-15-18SB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-15-18SB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
18
Contact Type :
Crimp
Total Number of Contacts :
18
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Firewall Usage
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Female Sockets
DIN Conformance :
No
Published :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Contact Size :
20
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
yes
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Filter Feature :
Shell Finish :
Passivated
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Housing Color :
Silver
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-18SB-LC Overview
TVS07RK-15-18SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-18SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-18SB-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT