TVS07RK-15-18SB(LC)
Mfr.Part #
TVS07RK-15-18SB(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Orientation :
B
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Firewall Usage
Housing Color :
Silver
Unknown
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Bulkhead - Front Side Nut
Published :
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Contact Shape :
Circular
Datasheets
TVS07RK-15-18SB(LC)
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-18SB-LC Overview
TVS07RK-15-18SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-18SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-18SB-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT