TVS07RK-15-18SB
Mfr.Part #
TVS07RK-15-18SB
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Product Category :
Circular Connector Assemblies
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
2001
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Stainless Steel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
15-18
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
B
Packaging :
Bulk
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
18
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Unknown
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
Mixed Contacts :
Datasheets
TVS07RK-15-18SB
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
TVS07RK-15-18SB Overview
TVS07RK-15-18SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-18SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-18SB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER