TVS07RK-15-18SA(LC)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-15-18SA(LC)
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Filter Feature :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Finish :
Passivated
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
IEC Conformance :
No
Orientation :
A
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Feature :
Firewall Usage
Number of Positions :
18
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
Contact Size :
20
Reach Compliance Code :
Unknown
Housing Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
18
Datasheets
TVS07RK-15-18SA(LC)
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-18SA-LC Overview
TVS07RK-15-18SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-18SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-18SA-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT