TVS07RK-15-18SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-15-18SA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Stainless Steel
Filter Feature :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Passivated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Size :
20
Feature :
Firewall Usage
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
18
Type :
For Female Sockets
Orientation :
A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
No
Housing Color :
Silver
Empty Shell :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
18
Shell Size - Insert :
15-18
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-18SA-LC Overview
TVS07RK-15-18SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-18SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-18SA-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT