TVS07RK-15-18S(LC)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-15-18S(LC)
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Contact Size :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
18
Number of Positions :
18
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Empty Shell :
yes
Shell Finish :
Passivated
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
Type :
For Female Sockets
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
DIN Conformance :
No
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
Unknown
Shielding :
Shielded
Feature :
Firewall Usage
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Stainless Steel
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Published :
Contact Shape :
Circular
Datasheets
TVS07RK-15-18S(LC)
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-18S-LC Overview
TVS07RK-15-18S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-18S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-18S-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT