TVS07RK-15-18S
Mfr.Part #
TVS07RK-15-18S
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
22
In Stock :
22
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Published :
2014
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Bulkhead - Front Side Nut
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Firewall Usage
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Size - Insert :
15-18
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Datasheets
TVS07RK-15-18S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-15-18S Overview
TVS07RK-15-18S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-18S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-18S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER