TVS07RK-15-18PC
Mfr.Part #
TVS07RK-15-18PC
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
36
In Stock :
36
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
C
Environment Resistant
Published :
2001
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Total Number of Contacts :
18
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Stainless Steel
Ratings :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Pins :
20
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
18
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Insert Material :
Thermoplastic
Threaded
Mixed Contacts :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
15-18
Datasheets
TVS07RK-15-18PC
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Passivated Bulk C Threaded
TVS07RK-15-18PC Overview
TVS07RK-15-18PC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-18PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-18PC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER