TVS07RK-15-18PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-15-18PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
72
In Stock :
72
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
18
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Published :
2001
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
B
Reach Compliance Code :
Unknown
Termination :
Crimp
Empty Shell :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
18
Mixed Contacts :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Firewall Usage
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
15-18
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Finish :
Passivated
Filter Feature :
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Contact Material :
COPPER ALLOY
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Stainless Steel
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
TVS07RK-15-18PB
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
TVS07RK-15-18PB Overview
TVS07RK-15-18PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-18PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-18PB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER