TVS07RK-15-18PA(LC)
Mfr.Part #
TVS07RK-15-18PA(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielded
Housing Color :
Silver
Bulk
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Passivated
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
A
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
20
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Datasheets
TVS07RK-15-18PA(LC)
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-18PA-LC Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing cartonThis device's mounting type is Panel Mount.It's packaged in a Bulk case.MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series product.It's got a lot of benefits in common with other For Male Pins products.Maintaining Firewall Usage when operating is easy.You'll find 20 pins on the device.
TVS07RK-15-18PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-18PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-18PA-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT