TVS07RK-15-18JN
Mfr.Part #
TVS07RK-15-18JN
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
Bulk
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Stainless Steel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Plating :
Gold
Panel Mount
Min Operating Temperature :
-65°C
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
18
Max Operating Temperature :
200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Feature :
Firewall Usage
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
15-18
Datasheets
TVS07RK-15-18JN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-15-18JN Overview
Packaging is Receptacle, Female Sockets.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 18 pins.Temperatures below 200°C are best for using it.There's a minimum temperature of -65°C for this device.With its Firewall Usage feature, it is more powerful in many ways.In this case, Bulkhead, Front Side Nut, Panel mounts the part.The device is operating at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RK-15-18JN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-18JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-18JN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER