TVS07RK-15-18JB
Mfr.Part #
TVS07RK-15-18JB
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
HTS Code :
Termination :
1 (Unlimited)
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
B
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
TVS07RK-15-18JB
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
TVS07RK-15-18JB Overview
TVS07RK-15-18JB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-18JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-18JB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER