TVS07RK-15-18JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-15-18JA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Stainless Steel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Pins :
18
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
18
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
15-18
Contact Finish - Mating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Firewall Usage
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Passivated
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Max Operating Temperature :
200°C
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TVS07RK-15-18JA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-15-18JA Overview
It comes in Receptacle, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 18 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Firewall Usage feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Bulkhead, Front Side Nut, Panel.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RK-15-18JA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-18JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-18JA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER