TVS07RK-15-18BB
Mfr.Part #
TVS07RK-15-18BB
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Type :
For Female Sockets
Receptacle Housing
Published :
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
TVS07RK-15-18BB
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-18BB Overview
TVS07RK-15-18BB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-18BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-18BB Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT