TVS07RK-15-18B
Mfr.Part #
TVS07RK-15-18B
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Stock
22
In Stock :
22
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
15-18
Type :
For Female Sockets
18
ECCN Code :
EAR99
Receptacle Housing
Published :
2014
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RK-15-18B
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-18B Overview
TVS07RK-15-18B Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-18B Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-18B Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT