TVS07RK-15-18AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-15-18AB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG MALE 18POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Size :
20
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Type :
For Male Pins
Reach Compliance Code :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
18
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Passivated
Published :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Firewall Usage
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
Datasheets
TVS07RK-15-18AB
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-18AB Overview
TVS07RK-15-18AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-18AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-18AB Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT