TVS07RK-15-18AA
Mfr.Part #
TVS07RK-15-18AA
Description
CONN RCPT HSG MALE 18POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
A
Passivated
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
18
Shielded
Published :
Type :
For Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
20
Datasheets
TVS07RK-15-18AA
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-18AA Overview
TVS07RK-15-18AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-18AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-18AA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT