TVS07RK-15-15SC
Mfr.Part #
TVS07RK-15-15SC
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
36
In Stock :
36
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Panel Mount
Published :
2001
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Empty Shell :
yes
Unknown
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
15-15
Backshell Type :
Solid
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
No
Number of Positions :
15
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
HTS Code :
Firewall Usage
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
15
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Passivated
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
TVS07RK-15-15SC
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Passivated Bulk C Threaded
TVS07RK-15-15SC Overview
TVS07RK-15-15SC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-15SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-15SC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER