TVS07RK-15-15SB
Mfr.Part #
TVS07RK-15-15SB
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
105
In Stock :
105
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
15-15
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
No
HTS Code :
Empty Shell :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Published :
2001
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
15
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Passivated
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
15
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Shielded
Mixed Contacts :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Firewall Usage
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
Datasheets
TVS07RK-15-15SB
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
TVS07RK-15-15SB Overview
TVS07RK-15-15SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-15SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-15SB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER