TVS07RK-15-15S
Mfr.Part #
TVS07RK-15-15S
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
15
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
HTS Code :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Shell Size - Insert :
15-15
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
2006
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Empty Shell :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Aviation, Marine, Military
Unknown
Datasheets
TVS07RK-15-15S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-15-15S Overview
TVS07RK-15-15S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-15S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-15S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER