TVS07RK-15-15PC
Mfr.Part #
TVS07RK-15-15PC
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
88
In Stock :
88
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Mixed Contacts :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
16
Insert Material :
Thermoplastic
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
2001
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
15-15
DIN Conformance :
Ratings :
Threaded
Termination :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
Datasheets
TVS07RK-15-15PC
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Passivated Bulk C Threaded
TVS07RK-15-15PC Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 16 pins.In addition, there are other features such as EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999, to mention only a few.Its Firewall Usage feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Bulkhead, Front Side Nut, Panel.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RK-15-15PC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-15PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-15PC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER