TVS07RK-15-15PB(LC)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-15-15PB(LC)
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Pins :
16
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
yes
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Silver
IEC Conformance :
No
Orientation :
B
MIL Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Firewall Usage
Shell Finish :
Passivated
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shielded
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Size :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Positions :
15
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
15
Type :
For Male Pins
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Datasheets
TVS07RK-15-15PB(LC)
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-15PB-LC Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing cartonThis device's mounting type is Panel Mount.It's packaged in a Bulk case.MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series product.It's got a lot of benefits in common with other For Male Pins products.Maintaining Firewall Usage when operating is easy.You'll find 16 pins on the device.There are also features like EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999, just to name a few.
TVS07RK-15-15PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-15PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-15PB-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT