TVS07RK-15-15PB
Mfr.Part #
TVS07RK-15-15PB
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Unknown
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mixed Contacts :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
2001
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environment Resistant
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
15-15
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
yes
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
15
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Stainless Steel
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Firewall Usage
Backshell Type :
Solid
Datasheets
TVS07RK-15-15PB
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
TVS07RK-15-15PB Overview
TVS07RK-15-15PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-15PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-15PB Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER