TVS07RK-15-15PA
Mfr.Part #
TVS07RK-15-15PA
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
38
In Stock :
38
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
Firewall Usage
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
A
Thermoplastic
Published :
2001
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Type :
Solid
Bulkhead - Front Side Nut
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
15-15
Mixed Contacts :
No
IEC Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gold
DIN Conformance :
Empty Shell :
yes
Shielding :
Shielded
Number of Pins :
16
Filter Feature :
Datasheets
TVS07RK-15-15PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-15-15PA Overview
TVS07RK-15-15PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-15PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-15PA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER