TVS07RK-15-15JA
Mfr.Part #
TVS07RK-15-15JA
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Threaded
HTS Code :
Shell Size - Insert :
15-15
Orientation :
A
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
TVS07RK-15-15JA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-15-15JA Overview
TVS07RK-15-15JA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-15JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-15JA Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER