TVS07RK-15-15HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-15-15HC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Termination :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Orientation :
C
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
15
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Passivated
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Number of Pins :
16
Shell Material :
Stainless Steel
Feature :
Firewall Usage
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
TVS07RK-15-15HC
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Passivated Bulk C Threaded
TVS07RK-15-15HC Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 16 pins.In many ways, Firewall Usage makes it more powerful.By Bulkhead, Front Side Nut, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~200°C.
TVS07RK-15-15HC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-15HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-15HC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER