TVS07RK-15-15HA
Mfr.Part #
TVS07RK-15-15HA
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Passivated
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Bulk
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
A
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Size - Insert :
15-15
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
2012
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RK-15-15HA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-15-15HA Overview
TVS07RK-15-15HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-15HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-15HA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER