TVS07RK-15-15BB
Mfr.Part #
TVS07RK-15-15BB
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Passivated
ECCN Code :
EAR99
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Size :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Stainless Steel
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Datasheets
TVS07RK-15-15BB
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-15BB Overview
TVS07RK-15-15BB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-15BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-15BB Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT