TVS07RK-15-15B
Mfr.Part #
TVS07RK-15-15B
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Stock
5
In Stock :
5
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
2013
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Orientation :
N (Normal)
Feature :
Firewall Usage
Contact Size :
Stainless Steel
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
15-15
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Connector Type :
Receptacle Housing
15
Type :
For Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Silver
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
TVS07RK-15-15B
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-15B Overview
TVS07RK-15-15B Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-15B Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-15B Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT