TVS07RK-15-15AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-15-15AC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG MALE 15POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Reach Compliance Code :
Unknown
Feature :
Firewall Usage
Shielding :
Shielded
Contact Size :
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Published :
Number of Positions :
15
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Passivated
HTS Code :
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Stainless Steel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
TVS07RK-15-15AC
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-15AC Overview
TVS07RK-15-15AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-15AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-15AC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT