TVS07RK-15-15AB
Mfr.Part #
TVS07RK-15-15AB
Description
CONN RCPT HSG MALE 15POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Feature :
Firewall Usage
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Passivated
Orientation :
B
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Contact Size :
Published :
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
15
Shell Material :
Stainless Steel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Datasheets
TVS07RK-15-15AB
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-15AB Overview
TVS07RK-15-15AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-15AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-15AB Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT