TVS07RK-15-15A
Mfr.Part #
TVS07RK-15-15A
Description
CONN RCPT HSG MALE 15POS PNL MT
Stock
14
In Stock :
14
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Orientation :
N (Normal)
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Male Pins
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Material :
Stainless Steel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
Shell Finish :
Passivated
Shell Size - Insert :
15-15
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Published :
2013
Number of Positions :
15
Contact Type :
Crimp
Feature :
Firewall Usage
Contact Size :
Datasheets
TVS07RK-15-15A
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-15A Overview
TVS07RK-15-15A Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-15A Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-15A Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT