TVS07RF-25-37HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-37HN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
84
In Stock :
84
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Number of Pins :
37
Published :
2013
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Operating Temperature :
200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Shielded
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
25-37
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
37
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RF-25-37HN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-25-37HN Overview
TVS07RF-25-37HN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-37HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-37HN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER