TVS07RF-25-37HD
Mfr.Part #
TVS07RF-25-37HD
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Electroless Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Bulkhead - Front Side Nut
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Pins :
16
Published :
2012
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
TVS07RF-25-37HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
TVS07RF-25-37HD Overview
TVS07RF-25-37HD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-37HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-37HD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER