TVS07RF-25-37HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-37HC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
C
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
37
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
HTS Code :
Shell Size - Insert :
25-37
Contact Material :
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Reach Compliance Code :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Published :
2006
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Pins :
16
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Silver
Datasheets
TVS07RF-25-37HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
TVS07RF-25-37HC Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 16 pin is provided on the device.There is a Bulkhead, Front Side Nut, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
TVS07RF-25-37HC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-37HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-37HC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER