TVS07RF-25-37HB
Mfr.Part #
TVS07RF-25-37HB
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Orientation :
B
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Pins :
16
Published :
2013
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Color :
Silver
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RF-25-37HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
TVS07RF-25-37HB Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A total of 16 pins are available on the device.Part Bulkhead, Front Side Nut, Panel is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RF-25-37HB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-37HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-37HB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER