TVS07RF-25-37HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-37HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
84
In Stock :
84
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Color :
Silver
Ratings :
Environment Resistant
HTS Code :
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
25-37
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Fastening Type :
Threaded
Published :
2012
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
37
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TVS07RF-25-37HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-25-37HA Overview
TVS07RF-25-37HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-37HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-37HA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER