TVS07RF-25-37AB
Mfr.Part #
TVS07RF-25-37AB
Description
CONN RCPT HSG MALE 37POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Housings
Panel Mount
Published :
2013
Shielding :
Shielded
Type :
For Male Pins
Orientation :
B
Electroless Nickel
Contact Type :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
37
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
16
Bulk
Housing Color :
Silver
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size - Insert :
25-37
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TVS07RF-25-37AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-37AB Overview
TVS07RF-25-37AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-37AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-37AB Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT