TVS07RF-25-37AA
Mfr.Part #
TVS07RF-25-37AA
Description
CONN RCPT HSG MALE 37POS PNL MT
Stock
107
In Stock :
107
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
HTS Code :
Number of Positions :
37
Contact Size :
16
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
25-37
Housing Color :
Silver
Orientation :
A
Electroless Nickel
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum
Published :
2013
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Bulkhead - Front Side Nut
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RF-25-37AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-37AA Overview
TVS07RF-25-37AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-37AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-37AA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT