TVS07RF-25-37A
Mfr.Part #
TVS07RF-25-37A
Description
CONN RCPT HSG MALE 37POS PNL MT
Stock
107
In Stock :
107
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
37
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
25-37
Published :
2013
Shell Finish :
Electroless Nickel
HTS Code :
Datasheets
TVS07RF-25-37A
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-37A Overview
TVS07RF-25-37A Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-37A Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-37A Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT