TVS07RF-25-29SD(LC)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29SD(LC)
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Mount :
Jam Nut
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
yes
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
D
Housing Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
29
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Material :
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
29
Published :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
No
Radiation Hardening :
Connector Type :
Receptacle Housing
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
TVS07RF-25-29SD(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-29SD-LC Overview
TVS07RF-25-29SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29SD-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT