TVS07RF-25-29SD-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29SD-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
D
Packaging :
Bulk
Mount :
Jam Nut
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
29
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
29
Type :
For Female Sockets
HTS Code :
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
16
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Bulkhead - Front Side Nut
Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
No
Radiation Hardening :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
Published :
2014
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
Housing Color :
Silver
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-29SD-LC Overview
TVS07RF-25-29SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29SD-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT