TVS07RF-25-29SD
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29SD
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
36
In Stock :
36
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
D
Shielding :
Shielded
Radiation Hardening :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Plating :
Electroless Nickel
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Color :
Silver
Published :
2014
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Depth :
55.58mm
Number of Positions :
29
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
25-29
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
29
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Length :
31.9mm
Shell Finish :
Electroless Nickel
Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
TVS07RF-25-29SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
TVS07RF-25-29SD Overview
TVS07RF-25-29SD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29SD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER